Blahutovice

Znak Blahutovice

Blahutovice leží na západním svahu Blahutovického kopce při silnici z Jeseníku nad Odrou do Dubu. Na části katastru se rozkládá Hrabětický les. Ves se poprvé připomíná r. 1499, jako Blahutowicze, kdy byly součástí hranického panství. Po třicetileté válce se obec vylidnila a poněmčila (Blattendorf). Od roku 1850 byly samostatnou obcí až do roku 1976, kdy byly připojeny k Jeseníku nad Odrou.

Obec nemá svůj vlastní znak. Na pečetidle z roku 1866 byl zobrazen pohled na naznačené polnosti a dva vesnické domky, nad nimiž se vznášejí tři ptáci. Z významnějších církevních staveb se v obci nachází Kaple Navštívení Panny Marie, lesní kaple Panny Marie Lurdské a klášter. V obci se nachází kulturní dům s restaurací, knihovna, dětské hřiště, autobusová zastávka, prodejna potravin, ubytovna v klášteře.

O společných aktivitách občanů v obci svědčí mj. blahutovické rybářské závody dětí a žen, tradiční společenský ples, maškarní ples, stavění i kácení máje, mikulášská besídka, dětský den, turnaj v kopané a jiné. Spoustu akcí pořádá také občanské sdružení Bayerův odkaz v klášteře. V září 2012 byla slavnostně otevřena a požehnána poutní Františkova cesta, která se zatím jako jediná v České republice důstojně přiřadila k více než čtyřiceti Františkovým poutním cestám v celé Evropě.

 

Počet obyvatel 1.1.2014: 183

Výměra: 5,3 km2

Nadmořská výška: 285 m n. m.

PSČ: 741 01