Hrabětice

Znak Hrabětice

Hrabětice se nacházejí asi 1 km od Jeseníku nad Odrou jihozápadním směrem ve zvlněném terénu u silnice z Jeseníku nad Odrou do Bělotína. Hrabětice byly založeny v roce 1776 dvanácti rodinami, jejíž hospodáři přišli z okolních vesnic na výzvu majitele hranického panství, kde v prostoru chátrajícího panského dvora založili novou vesnici. V roce 1957 se staly součástí Jeseníku nad Odrou.

Obec nemá svůj znak, na obecní pečeti byla zobrazena heraldická hraběcí koruna o devíti výběžcích s perlami. Kulturní památky se v obci nenacházejí, významnější sakrální stavbou je Kaple sv. Václava. V obci se nachází dětské hřiště, srub ke konání společenských akcí a autobusová zastávka. I když tato obec má nejmenší počet obyvatel z místních částí obce Jeseník nad Odrou, na výčtu pořádaných akcí to nejde poznat. I zde se žije bohatým společenským životem. Z místních zajímavostí se nejde nezmínit o místní specialitě – hrabětické „13“ s příchutí jedlových výhonků, největším smrku v Kravařsku, hrabětickém chodníku, trkači - skoro technické památce, která v minulosti Hrabětice zásobovala vodou.

Hrabětice vydaly v roce 2012 vzpomínkovou knihu "Byla jednou jedna vesnice, Grafendorf 1776-1946". Knihu si můžete zakoupit na Obecním úřadě v Jeseníku nad Odrou nebo u předsedy osadního výboru p. Jurčáka.

 

Počet obyvatel k 1.1.2014: 62

Výměra: 4,37 km2

Nadmořská výška: 270 m n. m.

PSČ: 741 01