Polouvsí

Znak Polouvsí

Vesnička lemuje údolí říčky Luhy asi 1,5 km jižně od Jeseníku nad Odrou při hlavní železniční trati Přerov - Bohumín. Polouvsí se poprvé připomíná v roce 1412. Až do konce 16. stol. si udrželo slovanský charakter, ale pak převládl německý jazykový živel. Od roku 1850 bylo Polouvsí samostatnou obcí až do roku 1975, kdy integrovalo k Jeseníku nad Odrou. Polouvsí nemá svůj znak, ale dokud byla samostatnou obcí, užívala vlastní pečeť (1766), na které byl zobrazen listnatý strom provázený po obou stranách domkem s dveřmi a dvěma okny.

Uznané kulturní památky se v obci nenacházejí, za zmínku stojí malá kaple Sv. Martina z roku 1823. V obci se nachází mateřská škola, dětské hřiště, kulturní dům s restaurací, knihovna, autobusová zastávka, prodejna potravin. Polouveské letní dny, turnaje v pétanque, čtení pohádek pod dubem, pořádání deskových her v sále kulturního domu, společenský i maškarní ples, sousedský jarmark s rozsvěcením vánočního stromu, lampionový průvod, vítání jara a řada dalších zde nejmenovaných akcí svědčí o tom, že obec žije bohatým společenským životem...

Polouvsí oslavilo v roce 2012 výročí 600 let od první písemné zmínky a při této příležitosti vydalo knihu "Polouvsí, od první písemné zmínky po současnost". Knihu si můžete koupit na Obecním úřadě v Jeseníku nad Odrou, v knihovně v Polouvsí nebo u předsedy Osadního výboru p. Valoška.

 

Počet obyvatel k 1.1.2014: 220

Výměra: 4,16 km2

Nadmořská výška: 260 m n. m.

PSČ: 741 01